2017 Michelsen & Betty Thompson Medalists

on .

Strathfieldsaye's Lachlan Sharp (18 votes) has won the 2017 Michelsen Medal defeating Golden Square skipper Jack Geary (14 Votes) in a tight medal count held at the Bendigo Club on Sunday night.

 

Sharp also took home the Ron Best Goal kicking Medal with 124 goals and became only the third player in BFNL history to win the Michelsen Medal and the Goal kicking medal in the same season.  The last time this occured was in 1972 when Greg Kennedy of Eaglehawk took out both awards.  Sharp has had a stellar season and could add a premiership medal to his haul when Strathfieldsaye do battle with Eaglehawk on Saturday at the QEO.

Heather Oliver (Sandhurst) made it two Betty Thompson medals when she won a thrilling count by one vote from Gisborne star Maddy Stewart who was also runner up in 2016.  Oliver has the chance also to add a premiership medal to her list of achievements when she lines up for Sandhurst against Golden Square in the A Grade Netball Grand Final on the weekend.  

2017 BFNL Award winners: Football:

Michelsen Medal - Lachlan Sharp Strathfieldsaye 18 Votes

McDonald Medal - Reserves Football - Aaron Storie - Gisborne 32 Votes.

George Symons Medal - Under 18 Football - Darby Graham Sandhurst 18 Votes.

Ron Best Medal - Senior Goal Kicking - Lachlan Sharp Strathfieldsaye 124 Goals.

Reserves Goal Kicking - Joshua Martyn - Strathfieldsaye 71 Goals.

Under 18 Goal Kicking - Jack Bouwmeester - Sandhurst 44 Goals.

Derrick Filo Medal - Best Interleague Player - Andrew Collins - Sandhurst.

Under 18 Best Interleague Player - Hugh Schaeche - Sandhurst.

Bart N Print Rising Star Football - Jack Scanlon - Gisborne.

David McCann Champion Club - Sandhurst.

2017 BFNL Award Winners: Netball:

Betty Thompson Medal - A Grade - Heather Oliver Sandhurst 33 votes.

Runner Up - Maddy Stewart - Gisborne 32 Votes.

Holborn Medal - A Reserve - Imogen Davies - Eaglehawk 22 votes.

Runner Up - Keely Wilson - Golden Square 19 votes.

B Grade Medal - Megan Bagnall - Eaglehawk 23 Votes.

Runner Up - Maddy Kelly - Golden Square 16 Votes.

B Reserve Medal - Siobhan Keogh - Eaglehawk 30 votes.

Runner Up - Emily Bakes - South Bendigo 25 votes.

Sing Medal 17 & Under - Maggie Tranter - Maryborough - 27 Votes.

Runner Up - Tazma Morris - Gisborne - 22 Votes.

Bart N Print Rising Star Netball - Melinda Luke - Gisborne

Association Championship Best Player - Brooke Bolton - Sandhurst.

Association Championship 17 Under Best Player - Sophie Shoebridge - Sandhurst.

Champion Netball Goal Shooting Club - Sandhurst 4,541 Goals.